Neden Güneş Enerjisi ?

Son yıllarda hızla gelişen teknolojiye paralel olarak Elektrik tüketimi de devasa boyutlara ulaşmıştır ve her geçen gün daha da artmaktadır. Önümüzde ki yıllarda bu gelişmelere ek olarak Elektrikli araçlar da yaygınlaşacaktır ve Elektrik tüketimi daha da artacaktır. Bu denli artan Elektrik tüketimini tek başına fosil yakıtlardan ve sürdürülemez kaynaklardan karşılayamayız. Sürdürülebilir bir Dünya için Güneş gibi ‘yenilenebilir enerji’ kaynaklarına yönelmemiz gerekmektedir .

Diğer yandan Güneş enerji sistemlerinden Elektrik üretmek karlı bir yatırım aracıdır. Kuracağınız şebeke bağlantılı bir sistem ile Elektrik faturanızda büyük bir tasarruf sağlamış olursunuz. Bu sistemlerde Elektrik üretiminiz ve tüketiminiz aylık olarak karşılaştırılır. Üretim ve tüketim sayaçlarının arasında ki fark kadar ya fatura ödersiniz yada Dağıtım firmasından ödeme alırsınız.

Ayrıca Güneş enerjisi yatırımlarının finansmanı kolaydır. Bu sistemler için kullanılan kredilerde, kredinin geri ödenmesi sürecinde üretim ile ilgili bir sürpriz yaşanmayacağı bankalar tarafından bilinir. Yüzde 80 kredi oranlarında bile 4 yıl gibi sürede kendi maliyetini kazanan bir yatırımdır ve Elektrik üretimi 30 yılın sonunda bile bugün ki üretimin ancak yüzde 80’ine düşer.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak adına da Güneş enerjisine yatırım yapmak önemlidir. Bu sistemlerde kullanılan tüm bileşenler Türkiye’de üretilebilmektedir. Ayrıca ülkemizde bu sektörde doğrudan çalışan binlerce insan vardır ve bu sistemlere olan yatırımın artmasıyla beraber bu sektörün sağladığı istihdam da artacaktır. Yani Güneş enerji sistemlerine yatırım yaptığınız zaman, doğal gaz veya kömür ihraç etmek yerine Türk sermayesini desteklemiş olursunuz.

Güneş enerji sistemlerinin işletilmesi ve bakımı kolaydır; kurulduktan sonra uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışır. Aynı zamanda bu sistemlerin ‘işletme ve bakım’ faaliyetinin yetkili bir mühendislik firması tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Yani yatırımcının teknik olarak üzerinde düşünmesi gereken bir konu yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s