7 Adımda Güneş Elektrik Santrali kurmak

Çatınıza Güneş enerji sistemi kurmaya karar verdikten sonra bizimle iletişime geçerek gerekli adımları hızlıca ve doğru bir şekilde atarsınız. Bu adımları kısaca şöyle özetleyebiliriz;

1.Projenin geliştirilmesi :  İlk aşamada Elektrik tüketiminiz, Dağıtım firmasıyla olan bağlantı anlaşmanızda ki sözleşme gücünüz ve diğer bağlayıcı faktörler göz önünde bulundurularak kurulacak olan sistemin gücüne karar verilir, kaç kW gücünde bir santral kurulacağı belirlenir. Daha sonra sistemin Elektrik şeması ve başvuru için gerekli diğer evraklar ile beraber Dağıtım firmasına başvuruda bulunulur. Doğru olan, kurulacak sistemi henüz bu aşamada belirlemektir.

2.Bağlantı görüşünün alınması : Dağıtım firması başvurumuzun olumlu olduğuna dair bildiriyi yaptıktan sonra, sistemimizin bağlantı noktasına nasıl bağlanması gerektiğini ve işletme açısından hangi şartları sağlamamız gerektiğini bildiren ‘bağlantı görüşünü’ tarafımıza iletir. Daha sonra Elektrik ve Statik projelerimizi ilgili kurumlarca onaylatılmak üzere hazırlamaya başlayabiliriz.

3.Elektrik ve Statik projelerinin hazırlanması : Tedaş proje formatında hazırlanan Elektrik projemiz, Dağıtım şirketine veya Tedaş bölge müdürlüklerine onaylanmak üzere iletilir. Aynı zamanda, çatının paneller ile birlikte taşıyabileceği yüklerin hesaplandığı ‘statik revizyon projesinin’ de yetkili kurumlara onaylatılması gerekmektedir. Eğer güçlendirme yapılması gerekiyorsa çatının bu aşamada güçlendirilmesi gerekmektedir.

Elektrik ve statik projelerimiz onaylandıktan sonra onaylanmış projeler üzerinden diğer aşamalara geçilebilir.

4.Proje finansmanın sağlanması : Onaylanmış proje ve hazırlayacağımız fizibilite raporuyla beraber kredi sağlamak istediğiniz banka ile iletişime geçerek finansman sağlayabilirsiniz. Veya yüzde yüz öz sermaye ile de yatırımınızı yapabilirsiniz.

5.Malzeme tedariği ve sistem kurulumu : Proje finansmanı sağlandıktan ve tarafımızla iş sözleşmesi imzalandıktan sonra malzeme tedarik süreci ve sistemin kurulum süreci başlar.  Bu süreç işin ölçeğine göre değişiklik göstermekle beraber aşağı yukarı birkaç ay sürmektedir.

6. Devreye alma ve kabul işlemleri : Sistem kurulumu tamamlandıktan sonra ve sistem devreye alınmaya hazır hale geldikten sonra Dağıtım şirketi ‘geçici kabulü’ yapmak üzere sahaya davet edilir.  Dağıtım şirketi geçici kabulü yapar ve sistem devreye alınır. Artık işletmeye alınan sistem Elektrik üretmeye ve ürettiği elektriği şebekeye vermeye başlar. Akabinde Dağıtım şirketiyle ‘bağlantı anlaşması’ yapılır ve mahsuplaşma süreci başlamış olur.

7. İşletme& Bakım faaliyetinin yürütülmesi : Sistemin periyodik bakımlarının yapılması ve fiziksel etkenlerden dolayı oluşabilecek üretim düşüşlerini en kısa sürede fark ederek müdahale etmek için ‘işletme ve bakım’ faaliyetinin bir mühendislik firması tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Bu aşamada santralin üretimi sürekli olarak izlenir ve raporlanır. Eğer Enerji üretiminde sistemin belli bir kısmında beklenilmeyen bir düşüş varsa, bu sorun en kısa sürede fark edilerek müdahale edilir. Böylelikle üretim değerleriniz düzenli olarak takip ediliyor ve sisteminiz yüksek verimlilikle Elektrik üretiyor olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s