Sık Sorulan Sorular

  1. Güneş enerji panelleri ne kadar yer kaplamaktadır, çatıma ne kadar Güneş paneli sığar ?

Her ne kadar özelliklerine göre fark etse de bir Güneş paneli için 1,7 metrekare yer kapladığını söyleyebiliriz. Panel yerleşimi yapılabilir uygun çatı alanınızın 400 metrekare olduğunu kabul edersek; 1,7 m2 bir güneş panelini baz alarak 200 adet Güneş paneli yerleşimi yapılabileceğini söyleyebiliriz.

2. Güneş panelleri kaç Watt gücündedir ? Çatıma kaç Watt gücünde bir sistem kurabilirim ?

Yine özelliklerine göre fark etse de bir Güneş paneli için 325 Watt gücü baz alabiliriz. Yani 200 adet Güneş paneliyle bir sistem kurduğunuzda 65 kiloWatt gücünde bir sisteme sahip olursunuz.

3. Bir Güneş paneli ne kadar Elektrik enerjisi üretir ? Çatıma koyacağım sistemle ne kadar Elektrik üretebilirim ?

Güneş panellerinin ürettiği Elektrik, güneş panelinin Güneşe olan konumuna göre değişiklik göstermektedir. Güney illerimizde, doğru yerleşim yapılmış her 1 kiloWatt panel kurulu gücü yıllık toplam 1700 kWh enerji üretir diyebiliriz. Yani çatınıza kuracağınız 65 kW’ lık bir sistem için (yaklaşık olarak) yıllık toplam 110.000 kWh enerji üretir diyebiliriz.

4. Üretilen enerjiyi kullanacak mıyım, satacak mıyım ? Satışından ne kadar gelir elde edebileceğim ?

Ürettiğiniz Elektrik enerjisini üretim sayacı üzerinden doğrudan şebekeye vereceksiniz ve tükettiğiniz Elektriği şebeke üzerinden tüketmeye devam edeceksiniz. Üretim ve tüketim sayaçları ayrı ayrı okunarak aylık bazda mahsuplaşma yapılacaktır. Üretiminiz ile tüketiminiz arasında ki fark kadar ya fatura ödeyeceksiniz yada (şebekeye verdiğiniz fazla enerji kadar) gelir elde edebileceksiniz.

Burada aynı örnek üzerinden devam edersek, aylık Elektrik tüketiminin 10.000 kWh saat olduğu ‘tek terimli tek zamanlı orta gerilim (OG)’ abonesi bir ticarethane olduğunu kabul edelim. Bu abonenin aylık Elektrik faturasının yaklaşık olarak 8.970 TL olduğunu söyleyebiliriz. Tüketimin sabit 10.000 kWh olduğunu kabul ederek; üretim ile tüketimi aylara göre karşılaştıracak olursak (yaklaşık olarak) aşağıda ki grafiği elde ederiz.

Üretim ve Tüketim değerlerinin karşılaştırılması

Elektrik abonesi 1.2. ve 11.12. aylarda Elektrik faturasını yarı yarıya düşürmüşken, 3.4. ve 9.10. aylarda faturasını hemen hemen sıfırlamış, 5.6.7.8. aylarda da şebekeye aylık 4000 – 5000 kWh civarında enerji verebilmektedir.

5. Peki bu karlı bir yatırım mıdır ? Bu yatırım yapılır mı ?

Tabi ki evet. Ayrıca bu yatırımın en avantajlı tarafı finansmanının kolay olmasıdır. Yapacağınız yatırımın yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi taksitlerinizi Elektrik faturanızı öder gibi ödeyip, 4 yıl gibi bir süre içerisinde kredi borcunuzu bitirebilir ve uzun yıllar boyunca örnek grafikte görüldüğü gibi tasarruf sağlayabilirsiniz.

6. Bu sistemi nasıl kurabilirim, gerekli adımlar nelerdir?

Sistemi kurabilmek için öncelikle çatınızın imara kayıtlı olması ve statik açıdan kuruluma uygun olması gerekmektedir. Daha sonra gerekli belgelerle beraber Dağıtım firmasına başvuruda bulunmamız gerekir. Dağıtım firmasından ‘bağlantı görüşünü’ aldıktan sonra proje ve ‘bağlantı anlaşmasını’ yaptıktan sonra sistem kurulum süreçlerini başlatabiliriz. Kurulum bittikten sonra Dağıtım firmasıyla ‘geçici kabul’ yapılacak ve daha sonra Tedaş ile ‘kesin kabul’ yapılarak sistem devreye alınacaktır.

7. Bu sistemi nasıl işleteceğim, bu sistemin sorumlulukları nelerdir ?

Bu sistemlerin ‘işletme ve bakım’ faaliyetinin yetkili bir mühendislik firması tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Kendi kurduğumuz santraller için ilk yıl ücretsiz ‘işletme ve bakım’ hizmeti vermekteyiz. Ayrıca kuracağımız santral ‘Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemine’ sahip olacaktır. Dilediğiniz zaman Elektrik üretiminizi uzaktan izleyebilirsiniz.

8. Sistem garantili midir ? Sistemin ömrü ne kadardır ?

Sistemde kullanılan tüm bileşenlerin 5 ile 10 yıl arasında ürün garantisi bulunmaktadır. Panellerin ise 10 yıl ürün garantisi ve 30 yıl süresince de (30 yılın sonunda üretim kapasitesinin doğrusal olarak ancak yüzde 80’ine düşeceğini bildiren) ‘üretim garantisi’ bulunmaktadır. Ayrıca sisteminizin ‘işletme ve bakım’ faaliyeti tarafımızca üstlenildiği takdirde herhangi bir üretim sektesiyle karşılaşmazsınız.